loga-unijne-1

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – JARMARK WIGIERSKI 2023

Formularz zgłoszeniowy dla wystawców chętnych wystawić swoje produkty na Jarmarku Wigierskim 2023 w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

W tym roku wydarzenie będzie trwało od 12 do 15 sierpnia, zaś główne uroczystości 15 sierpnia 2023r

Należy pobrać formularz, wypełnić, a następnie zeskanować i przesłać na adres fundacja@wigry.pro lub pocztą na adres: Fundacja Wigry Pro, Wigry 11, 16-402 Suwałki.

 

PLIKI DO POBRANIA:

“POLSKA – nasze wspólne dobro”

 

CELEM PROJEKTU jest nawiązanie do wcześniejszej wieloletniej tradycji wigierskiego obiektu pokamedulskiego jako miejsca wielu ważnych wydarzeń kulturalnych, historycznych, a szczególnie w okresie związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Oprócz odzyskania niepodległości przez Polskę nie można tu pomniejszyć udziału o. Kamedułów Wigierskich, którzy odegrali bardzo ważną rolę kulturotwórczą i historyczna tego regionu.

Od nich się tutaj wszystko zaczęło. Byli pierwszymi osadnikami, których na Wigry sprowadził król Jan Kazimierz w 1668 roku. W 1715 roku założyli oni miasto Suwałki. Należy wspomnieć również, iż w roku 1794 Kameduli przekazali na pomoc Powstaniu Kościuszkowskiemu srebra kościelne z kościołów w swoich dobrach, w tym z kościoła w Wigrach. Wspierali powstańców zaopatrzeniem. Po trzecim rozbiorze Rzeczpospolitej w 1796 roku rząd pruski skonfiskował wszystkie dobra kamedulskie. A w roku 1800 nastąpiła kasata klasztoru, a zakonników, którzy dniem i nocą modlili się w intencji Ojczyzny, przeniesiono. Współcześnie ten sam duch troski o wspólny dom, jakim jest Ojczyzna, towarzyszy temu miejscu. Tożsamość narodowa i patriotyczna są stałym elementem nauczania i formacji młodych i osób dorosłych. Z opisu wynika, że i ojcowie Kameduli, i Klasztor, i okoliczna ludność nie mieli lekko i wiele przeszli. Zawirowania wojenne doprowadziły do zniszczenia zabudowań. Jednak Klasztor odbudowano z gruzów i choć ojcowie Zakonni już tu nie wrócili to przywracana jest historia i wkład jaki wnieśli dla rozwoju Suwalszczyzny, a miejsce to znów tętni życiem i stara się ponownie wnieść swój wkład kulturowy w rozwój naszego regionu. Celem strategicznym projektu jest i włączanie mieszkańców Polski w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększanie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach projektu działania będą wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność solidarność i poszanowanie godności i praw człowieka. Staramy się przekazywać następnym pokoleniom spuściznę po zakonnikach i ich historię. Klasztor Pokamedulski jest miejscem koncertów muzyki klasycznej, sakralnej, chorału gregoriańskiego, warsztatów artystycznych dla różnych grup twórców. Przez cały czas pełnił, pełni i będzie pełnił funkcje jako miejsce kultu, historycznej pamięci, kulturowych inspiracji i turystycznej atrakcji.

Realizacja projektu odbywać się będzie od 01.05.2022r. do 30.09.2022r. poprzez odbycie się koncertów, przedstawienia i filmów fabularnych o tematyce niepodległościowej oraz prelekcje.

……………………………………………………………………………………………

Wartość: 74 130,00 zł,
Dofinansowanie: 63 000,00 zł.

Formularz zgłoszeniowy dla wystawców chętnych wystawić swoje produkty na Jarmarku Wigierskim 2021 w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Należy pobrać formularz, wypełnić, a następnie zeskanować i przesłać na adres fundacja@wigry.pro lub pocztą na adres: Fundacja Wigry Pro, Wigry 11, 16-402 Suwałki.

 

PLIKI DO POBRANIA:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

PLAKAT:

 

Praca szuka człowieka 
 
Jesteś osobą kreatywną, lubisz się uczyć i nie lubisz nudy?
 
Poszukujemy pracowników na stanowiska:
👉RECEPCJONISTA
 
Zapraszamy do kontaktu.
Fotorelacja z wydarzenia, które odbyło się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach w Dużej Galerii Domu Królewskiego w dniu 09.09.2023r. Był to koncert recytatorsko muzyczny pt: “Fredro na dwa głosy “. Podczas koncertu zaprezentowane zostały fragmenty utworów Aleksandra Fredry zaprezentowanych przez profesjonalnego aktora Wojciecha Straszyńskiego. Warstwę literacką koncertu uzupełniały pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki z epoki romantyzmu w nowych aranżacjach. Wykonawcy: Wojciech Straszyński – recytacje, Natalia Rogucka – sopran, Mirella Trojanowska – obój, Grzegorz Bogdan – fortepian, aranżacje utworów.
 
Wydarzenie w ramach projektu “Wigry – rola i wkład ojców kamedułów dla tradycji, kultury i dziedzictwa narodowego na Suwalszczyźnie”, który jest dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
WEEKENDOWA OFERTA POBYTOWA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
 
/październik, listopad, grudzień 2023/
/sobota-niedziela/
 
Pokamedulski Klasztor w Wigach zaprasza w miesiącach: październik, listopad, grudzień 2023 roku do skorzystania ze specjalnej oferty pobytowej w bardzo atrakcyjnej cenie w zależności od programu pobytu.
 
Proponujemy następujące atrakcje.
– Pełne wyżywienie
– Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem
– Wycieczka z przewodnikiem (3-styk granic) – Bolcie- Gmina Wiżajny.
– Wycieczka do Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku.
– Projekcja filmu: Życie codzienne kamedułów.
 
Cena pobytu jednej osoby to koszt: 600 zł.
 
Przy grupach zorganizowanych, istnieje możliwość zorganizowania:
– Biesiady w tawernie przy ognisku.
– Oprawy muzyczna podczas ogniska.
 
Bliższych informacji udzielą Państwu:
– Pan Dariusz Saweliew – Fundacji Wigry PRO – tel. 601 35 11 85 d.saweliew@wigry.pro
– Recepcja – Fundacji Wigry PRO – tel. 508 146 007 87 566 2499, fundacja@wigry.pro

“Sumienie i pamięć…Herbert, Gintrowski, Kaczmarski” – koncert sięgający do bogactwa twórców niepokornych i niezłomnych, którzy przeciwstawiając się opresyjnej komunistycznej władzy, budzili sumienia współczesnych, dając jednocześnie nadzieję na lepsze i bardziej sprawiedliwe jutro. W koncercie zabrzmią  utwory bardów “Solidarności” wnowych aranżacjach w opracowaniu na głosy solowe, kwintet smyczkowy, zespół wokalny.

W programie: utwory Jacka Kaczmarskiego, Przemyslawa Gintrowskiego 

Wykonawcy: Zespół woklany “Qapella” w składzie:  Pamela Sinicka – Krupa – sopran, Zuzanna Bogdan – sopran, Anna Krajewska – sopran, Adrianna Dziuba – alt, Bartłomiej Bogdan – tenor, Piotr Zajkowski – bas, Grzegorz Bogdan – baryton/ aranżacje utworów, Cezary Gójski – skrzypce, Dominika Szyszko – skrzypce, Joloanta Gołowczyc – Ciupek – altówka, Joanna Gójska – wiolonczela, Mateusz Waraksa – kontrabas

„POZNAJ SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ”
 
Fundacja Wigry PRO, proponuje specjalną ofertę pobytową – „POZNAJ SWOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ” pn.: Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów, skierowaną do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, średnich.
 
Wigierski Klasztor “Perła Suwalszczyzny” jest malowniczo położony w samym sercu Wigierskiego Parku Narodowego, na półwyspie w północnej części Jeziora Wigry o bardzo bogatej tradycji i historii. Położenie Klasztoru w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, sprawia, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce. Obiekt składa się z kilku budynków: Domu Królewskiego, Eremów i Kaplicy Kanclerskiej w których znajdują się pięknie urządzone pokoje tematyczne przedstawiające regułę i działalność kamedułów. W Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach od 8 czerwca 1999 roku przebywał na kilkudniowym pobycie – Papież Jan Paweł II w ramach VII pielgrzymki do Polski .
 
Oferta jednodniowa w ramach której proponujemy:
– zwiedzanie obiektu z przewodnikiem
– lekcja z historii plus warsztat tematyczny
– pełny obiad
– film o historii i życiu Kamedułów
– pomoce edukacyjne
 
Oferta dwudniowa w ramach której proponujemy:
– zwiedzanie obiektu z przewodnikiem
– lekcja z historii plus warsztat tematyczny
– pełny obiad
– film o historii i życiu Kamedułów
– rejs statkiem po jeziorze Wigry – „Szlakiem Papieskim”
– nocleg
– kolacja
– śniadanie
– pomoce edukacyjne
 
Uzyskanie dodatkowych informacji oraz zgłoszenie pobytu można dokonać telefonicznie oraz mailowo:
Saweliew Dariusz – Fundacja Wigry PRO: tel. 601 351 185 d.saweliew@wigry.pro
Recepcja: tel. 87 566 24 99 , 508 146 007 recepcja@wigry.pro lub fundacja@wigry.pro
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY