Organum Mundi w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim

Stowarzyszenie JAX oraz Fundacja Wigry Pro zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” w odsłonie jesiennej. Oprócz koncertów, które rozbrzmiewać będą w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach, organizatorzy zapraszają także na konferencję Organum Mundi: Od chorału po współczesność, która odbędzie się w dniach 11 – 14 listopada 2021 roku.

Orgnaum Mundi to cykl dziesięciu wykładów zgłębiających tematykę chorału gregoriańskiego, budownictwa organów, wykonawstwa oraz wybitych postaci świata organowego – Mariana Sawy czy kompozytorów warszawskich II połowy XX wieku. Wszystkie wykłady odbędą się w Sali konferencyjnej w Domu Królewskim na terenie Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach.

Nie zabraknie także koncertów z udziałem uznanych autorytetów polskiej organistyki. Wystąpi prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, dr Maria Erdman z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, a także dr Wiktor Brzuchacz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Piotr Tabakiernik – kompozytor, kantor i organista.

Program koncertów uwzględnia utwory od średniowiecza po muzykę XX wieku. Publiczność będzie mogła wysłuchać również kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane melodie pochodzące z chorału gregoriańskiego czy pieśni liturgicznych. Zarówno podczas koncertów, jak i wykładów obecna będzie także polska literatura muzyczna.

Wszystkie koncerty będą dostępne online na stronie internetowej: festiwal.wigry.pro

Rejestracja na wykłady dostępna na stronie: https://festiwal.wigry.pro/

Festiwal i wykłady są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i noclegów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Program koncertów


Czwartek, 11 listopada 2021 roku, godz. 19:15
Piotr Tabakiernik (organy)
Improwizacje na tematy pieśni i sekwencji gregoriańskich

Piątek, 12 listopada 2021 roku, godz. 19:15
Maria Erdman (organy)
Feliks Nowowiejski (1877-1946):
1. Preludium na temat Kyrie z mszy XI (Orbis Factor) op. 9 nr 3
2. Elévation Fuga op. 2 nr 2
3. Fantaisie polonaise „Minuit de Noël dans la Cathédrale au Wawel de Cracovie, pour l’Orgue, op. 9 nr 1
4. In Paradisum. Poemat na organy solo op. 61


Sobota, 13 listopada 2021 roku, godz. 19:15
Piotr Rojek (organy)
Koncert improwizacji organowych na tematy zadane przez publiczność

Niedziela, 14 listopada 2021 roku, godz. 13:00
Wiktor Brzuchacz (organy)
D.Buxtehude (1637-1707) – Preludium g-moll BuxWV 148
N.Bruhns (1665-1697) – Preludium e-moll
N.Bruhns (1665-1697) – Christ lag in Todesbanden
J.S.Bach (1685-1750) – Koncert D-dur BWV 972 / A.Vivaldi Koncert D-dur RV 230
G.Bélier (1863-1938) – Toccata d-moll