W związku z realizacją projektu „PAMIĘTAMY” – dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” – edycja 2024, Fundacja Wigry Pro, serdecznie zaprasza mieszkańców, turystów do udziału w prelekcjach o wydarzeniach 1863-1864 , które odbędą się w Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach.
 
Głównym celem spotkania jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń sprzed 160 lat. Będzie to doskonała okazja do tego, abyśmy uświadomili sobie znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. To także krzewienie postawy patriotycznej, dumy z historycznego dziedzictwa Polski. Niewątpliwie wydarzenia te miały i mają wpływ na przywiązania Polaków do idei wolności i niepodległości.
 
Ojcowie kameduli z Wigier odegrali bardzo ważną rolę kulturoznawczą i historyczną dla rozwoju tego regionu. m.in. wspierali powstańców zaopatrzeniem.
 
Dlatego też zapraszamy do wysłuchania prelekcji, które wygłoszą m.in.: ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz (KUL), prof. dr hab. Jan Żaryn (UKSW) oraz dr Jarosław Schabieński.
 
Serdecznie zapraszamy do naszego Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach 10 maja 2024 r. zaczynamy od godz. 9.00 w Dużej Galerii Domu Królewskiego , wstęp wolny.