Zapraszamy Państwa na wzgórze wigierskie, tu przyroda głośno przemawia jednym głosem z historią. Wzgórze wigierskie, to miejsce które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc, to tu przybywali wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał Św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku. Dołączcie do tej wspaniałej grupy, to tu napełnicie umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serce radością.
Sacrum naszego miejsca to symboliczna sala kapitularza klasztornego położona w centralnej części budynku Kaplicy Kanclerskiej. Ściany tego miejsca przyozdabiają tablice informacyjne dotyczące eremu wigierskiego. To w tym miejscu każdy może zastanowić się nad sobą, uruchomić metafizyczne obszary swojej świadomości. Światło przebijające się przez kolorowe witraże atmosfera medytacji, uruchomiona świadomość własnego bytu może pobudzić do refleksji, dać ukojenie zszarganym nerwom. Obecność dzisiejszych gospodarzy wigierskiego wzgórza, osób konsekrowanych może stanowić nieocenioną pomoc w tej swoistej kapitule własnej egzystencji. Aby sprostać zapotrzebowaniu ludzi zmęczonych codziennością niekończącego się maratonu pracy i nadmiernych obowiązków, nasi ojcowie duchowni organizują w tym miejscu dni skupienia i rekolekcje. Podczas tych duchowych spotkań macie Państwo okazję, aby odświeżyć swoje wewnętrzne „ja” nadać swojemu życiu mniej ulotny cel, przewietrzyć duszę. Zachęcamy do udziału, te dni nie będą zmarnowane.
W przebywaniu na wigierskim wzgórzu pomocnym medium może być osobisty przewodnik elektroniczny. Wystarczy, że posiadacie Państwo urządzenie mobilne z dostępem do internetu, które rozpoznaje kody QR (odpowiednia aplikacja dostępna na AppStore, GooglePlay i WindowsStore). Na terenie wzgórza rozwieszone są tabliczki z kodami QR, wystarczy zbliżyć do nich smartphone lub tablet z uruchomionym aparatem. Urządzenie zaczyta link do specjalnie przygotowanego serwisu i uruchomi aplikację wirtualnego przewodnika. Znajdują się w niej opisy audio oraz tekstowe poszczególnych budynków wzgórza wigierskiego. Teksty dostępne są w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Poza tymi informacjami możecie Państwo wtopić się w symfonię przyrody wigierskiej, po wybraniu z menu odpowiedniego linku usłyszycie Państwo nagrania wigierskiej symfonii jeziora. Sekcja rechotających żab, wiolinowe brzmienie skrzydlatych mieszkańców sitowia, barytony, soprany, swoista filharmonia dźwięków natury. Oczywiście nieodzownym elementem tego przedstawienia są dobre słuchawki, jeśli przebywając na wzgórzu nie posiadacie Państwo osobistych słuchawek, zachęcamy do wypożyczenia. Wystarczy w aplikacji wybrać link „wypożycz słuchawki” i po wypełnieniu formularza nasz pracownik przekaże państwu wypożyczony sprzęt. Poza lektorem i odgłosami natury można także zanurzyć się w muzyce sakralnej. Aplikacja jest na bieżąco rozbudowywana, jeśli po skorzystaniu z niej mają Państwo jakieś uwagi czy pomysły jesteśmy na nie otwarci.
Cyklicznie, organizujemy nietypowe pokazy na dziedzińcu klasztornym. Łączą one w sobie przekaz treści i działanie na zmysły wzroku oraz słuchu. Pokazy światło i dźwięk, których głównym bohaterem są w tym sezonie wigierskie legendy jest przedstawieniem opartym na pracy wysokiej jakości nagłośnienia, świateł scenicznych i lasera animacyjnego. Ze względu na niezbędne warunki dotyczące zaciemnienia przedstawienia odbywają się po zachodzie słońca. Doznania intersensoryczne podczas kilkunastominutowego pokazu stanowią również niezwykłą funkcję terapeutyczną dla osób z wadami wzroku i słuchu. W tej chwili nasz zespół pracuje nad adaptacją audiowizualną „Legendy o Siei” z wykorzystaniem dialogów w archaicznym języku wigierskim. Dla tych z Państwa, którzy zapragną przenieść się w ten legendarny świat a ze wzglądu na odległość od miejsca zamieszkania kłopotliwym staje się nocna podróż do domu, zapewniamy nasze pokoje gościnne. Po pokazie zapraszamy na spotkanie połączone z dyskusją na temat przedstawianej treści. Wyczerpani tymi atrakcjami możecie Państwo zasmakować w kuchni wigierskiej udając się do refektorium na sytą kolację. Wiedząc, jak Sieja trafiła do jeziora Wigry z pewnością będziecie chcieli jej skosztować.
Zapraszając Państwa na wzgórze wigierskie nie sposób pominąć pamiątkę pobytu papieża Polaka Jana Pawła II. W budynku Kaplicy Kanclerskiej znajduje się nowożytna foresteria kamedulska związana z tym wielkim Świętym. Są to apartamenty papieskie. Warto zobaczyć to miejsce i wyobrazić sobie przechadzającego się w jego wnętrzu skromnego Karola Wojtyłę. To tu także mamy inną pamiątkę po „naszym papieżu”, jest to papieski szlak kajakowy. Warto zmierzyć się z tą trasą, kajaki czekają na chętnych.
Zapraszamy Państwa na wzgórze wigierskie, tu przyroda głośno przemawia jednym głosem z historią. Wzgórze wigierskie, to miejsce które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc, to tu przybywali wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał Św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku. Dołączcie do tej wspaniałej grupy, to tu napełnicie umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serce radością.
Będziemy zaszczyceni Państwa obecnością.
ZWIEDZANIE OBIEKTU MOŻLIWE
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH 10:00 – 16:00
W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ W GODZINACH 10:00 – 16:00
CENNIK OBOWIĄZUJE W 2024 ROKU
POKAMEDULSKI KLASZTOR JEST PRZYJAZNY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – POSIADAMY WINDĘ, PRZYSTOSOWANE TOALETY, ŚCIEŻKI O GŁADKIEJ NAWIERZCHNI.
KARTY WSTĘPU NA TEREN OBIEKTU:Wstęp na sam teren obiektu (spacer po dziedzińcach):
W przypadku chęci pełnego zwiedzania obowiązują opłaty:
Bilety obejmują:
Bilet na zwiedzanie uprawnia do rabatu na Kawę w Kawiarni |
OPŁATY PARKINGOWE:Na terenie Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach obowiązują opłaty parkingowe: Autokary:
Samochody osobowe
Postój nocny dobowy
*media – toaleta, prysznic, prąd, woda |
USŁUGA PRZEWODNICTWA:Po ośrodku mają przyjemność oprowadzać nasi przewodnicy, którzy odkryją państwu tajemnice naszego Klasztoru oraz opowiedzą o innych atrakcjach związanych z Suwalszczyzną. (Rezerwacja 2-3 dni przed zwiedzaniem) Z takiej usługi mogą skorzystać grupy jak i indywidualne osoby. Koszt przewodnictwa:
|
Ponadto odwiedzające nas grupy jak i osoby indywidualne zapraszamy do odwiedzenia naszej Kawiarni Pod Wieżą oraz Tawerny w Ogrodach Klasztornych
Kawiarna Pod Wieża: (OTWARTA W SEZONIE 2024)
|
Tawerna w Ogrodach Klasztornych:
|
ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY